Genney forum
Synpunkter => Tekniska problem och förslag => Ämnet startat av: Seat7A skrivet 2015-09-29, 18:11:50 PM
-
Hej
Finns det någon möjlighet att göra en rapport över huvudpersonens anor som innehåller alla personer oavsett eventuellt släktskap. Det betyder alla registrerade personer i släktregistret.
-
Är inte riktigt med vad du menar?
Du kan under rapporten personakt välja vilka personer som ska skrivas ut.
-
Hej
Jo, jag kan göra val men jag kan inte få en rapport med alla personer som finns i det aktuella släkregistret
-
Om du vill ha en lista med alla personer kan du skriva ut personlistan.
Och vill du har personakter för alla personer kan du göra en grupp med alla personer som du väljer under urval i rapporten personakt.
-
Utskriftsmöjligheterna är otroligt bra, men jag har ett önskemål. Det är att kunna skriva ut rapporter över flera sidor, gärna med markeringar för var man ska klistra ihop sidorna. Kunde inte hitta någon möjlighet för det, så jag gissar att det inte finns. Om jag nu vill skriva ut ett stamträd så kommer allt på en enda A4-sida, och då blir så smått att det inte går att se vad det står. Kan man skriva ut över flera sidor så kan man tejpa ihop dem till ett stort dokument för att få överblick över anorna. Det är väldigt användbart vid t.ex. släktträffar.
-
Om du skriver ut planscher till pdf kan du enkelt dela upp sidorna vid utskrift från din pdf-läsare.
-
Försökte det, men hittade inte hur jag skulle göra.
-
Vilken pdf-läsare använder du?
-
Adobe Reader X, version 10.1.16.
-
Se bilden.
[bifogad fil raderad av administratör]
-
Aha, testade det, men trodde inte det fungerade för det blev bara ett stort rutnät över hela bilden; inte som dina fyra - jag fick 60 sidor. Får testa med lite färre generationer. ;D