Genney forum
Användning => Hur gör man för att ...? => Ämnet startat av: Cicilo skrivet 2019-12-01, 17:59:48 PM
-
Jag ska skriva ut anor för en person och väljer cirkeldiagram. Jag har laborerat lite med typsnitt och vilka färger jag vill ha. Dock så står pappan till höger om huvudpersonen och mamman till vänster. För mig blir detta fel då jag vill ha pappan och hans anor till vänster och mamman och hennes anor till höger.
Det är naturligtvis rätt infört i trädet.
Går detta att ändra så att de byter plats?
-
Klicka på kugghjulet i fönstrets övre högra hörn. Välj Fader till vänster.
-
Jag har fått samma svar på mail av Micael.
Jag hittar dock inte var detta kugghjul är. Skärmdump någon och markera?
Jag tycker att jag har kollat överallt, det är frustrerande!
-
När du är i vyn Anor ser du kugghjulet vid pilen jag ritat.
För att förtydliga: Det är inte uppe i menyraden utan titta nära vänstra övre hörnet vid biografin.
-
Hej igen!
Tack. Det där kugghjulet har jag kollat in och det ser inte ut så som på din bild. Jag har nu uppdaterat till senaste versionen (slutar på 21) men det ser fortfarande ut så här för mig:
-
Du måste välja cirkeldiagrammet för att göra inställningarna där. Varje diagram har sina inställningar.
-
Hej Hans!
Där har jag också varit in och kollat och hittar inget där för de inställningarna. Jag får inte fram som det ser ut i bilden som Stefan bifogade heller.
/Cici
-
Tror att du gör något fel.
- Visa cirkeldiagram (uppe t v)
- Visa inställningar (uppe t h)
- Kryssa Fäder till vänster i dropdownen
Se markeringar i bifogad bild!
-
Äntligen. Tack för förklarande skärmdump.
Jag var inte i visningsläge för cirkeldiagram utan i antavleläget. Från det valde jag utskrift cirkeldiagram - anor.
I det läget kan det med fördel finnas valmöjligheten att ändra vilket förälder som ska vara på vilken sida.
/Cici