Genney forum

Användning => Hur gör man för att ...? => Ämnet startat av: ÅkeH skrivet 2015-12-27, 13:50:15 PM

Titel: Merge/Export/Import mellan register?
Skrivet av: ÅkeH skrivet 2015-12-27, 13:50:15 PM
Går det att importera personer/träd från ett annat register?

Jag har en gren av släkten som är osäker och tänkte lägga upp ett separat register över dem i förhoppning om att kunna importera hela den grenen senare om jag lyckas hitta bekräftelse på att det är rätt personer. Kan dock inte hitta något som tyder på att det finns någon sådan funktion i Genney, så jag vill inte lägga ner en massa jobb på ett separat register om det inte går att infoga det sedan.
Titel: SV: Merge/Export/Import mellan register?
Skrivet av: Hans skrivet 2015-12-27, 14:15:30 PM
Du kan ju exportera det nya registret till GEDCOM som du sedan importerar i ditt huvudregister. Det bildas då också en grupp för de importerade, så du kan hålla reda på vilka de är. Gruppens namn kan du ju också ändra, så det blir tydligare än gedcom-import-<datum>.
Titel: SV: Merge/Export/Import mellan register?
Skrivet av: Administrator skrivet 2015-12-27, 21:27:57 PM
I version 1.1 som kommer efter nyår kan du också markera vald personlista för att enklare kunna identifiera personerna. Du kommer att kunna markera/avmarkera personlistor vilket gör att du kan gå tillbaka till tidigare importer för jämförelser.