Genney forum
Användning => Hur gör man för att ...? => Ämnet startat av: Racksta skrivet 2022-04-04, 14:14:48 PM
-
Har sökt fram obegränsat med anor plus "inkludera även" med allt förbockat.
I just detta fallet blir det 136 anor och med de inkluderade blir det totalt 449 personer. Men de är ju mångt flera. Jag har registrerat en mängd barnbarn och barnbarnsbarn till flera av anorna. Hur ska jag få med dem?
Måste jag gå via Ättlingar för var och en av anorna? Exportera dem till ged och sedan importera alla till en och samma databas. Men det blir ju en massa dubbletter som måste rensas bort med de risker det innebär.
Finns det något enkelt sätt?
-
Nu har jag gjort ett första försök med ättlingar.
importerade två ged-filer till en och samma databas.
Körde dubblettkontrollen och slog samman det som föreslog. Det blev en katastrof.
-
Den fullständiga katastrofen berodde på handhavandefel.
Men metoden är tidskrävande och fortfarande krånglig.
-
Du kan söka på Besläktade istället. Om du bara vill ha anor kan du ange obegränsat antal generationer och bara 1 på ättlingar - och vice versa. Dock kommer inte t ex svärföräldrar, svågrar, svägerskor eller deras anor och ättlingar med. Det är tyvärr en vanlig missuppfattning att man kan exportera en hel gren av sitt träd med denna metod!
-
Okej! Testar det och får se vad det ger.