Genney forum
Allmänt => Allmänt om Genney => Ämnet startat av: Peter Lind skrivet 2022-06-03, 11:24:06 AM
-
Jag sitter och jobbar med ett stamträd för min morfars släkt sedan sekelskiftet 1700/1800-talet. Jag tycker att Genney är ett fantastiskt verktyg för detta ändamål. Jag har hittills upptäckt ett kusinäktenskap i stamträdet. Jag kan notera vissa fenomen rörande den grafiska representationen av kusinäktenskap/stamförlust i de vyer som erbjuds under Huvudmeny:
Stamförlust visas som dubblerade individer under:
Huvudmeny -> Ättlingar – dynamisk vy, respektive
Huvudmeny -> Ättlingar – listad vy.
Stamförlust visas som dubblerade anor under:
Huvudmeny -> Antavla – klassisk vy (om någon ättlingarna till t ex kusinäktenskapet väljs som huvudperson).
På samma sätt dubbleras anorna under:
Huvudmeny -> Anor – dynamisk vy om t ex ättling i kusinäktenskap väljs som huvudperson.
På samma sätt dubbleras anor även under:
Huvudmeny -> Familj – Syskon, föräldrar, etc…
Jag förstår det som att Genney i sin nuvarande version inte kan grafiskt åskådliggöra släktlinjerna korrekt vid stamförlust, och förmodligen kanske även anförlust, i samtliga vyer som finns tillgängliga under Huvudmeny. Är detta korrekt uppfattat?
Stamförlust visas tydligt under:
Verktyg -> Släktkalkylator/Släktskap
…med tydliga släktlinjer illustrerande kusinäktenskapet i mitt exempel. Förutsatt an man väljer individer i stamträdet som är senare i generationerna än de kusiner som gifte sig.
Planerar teamet bakom Genney att införa denna möjlighet med släktlinjer illustrerande an- och stamförluster i de olika vyerna under Huvudmeny i framtida versioner av Genney?
-
I rapporterna i Genney kan man välja "referens vid anförlust", dvs. efter att personen och dess efterföljande anor/ättlingar presenterats så visas endast en referens till den första förekomsten. I tidigare versioner av Genney, i de grafiska rapporterna, visades då en förbindelselinje mellan den första personen och de övriga förekomsterna. Vid stora mängder anförluster blev det i princip omöjligt att följa dessa förbindelselinjer så from version 3 visas istället en referens till positionen i trädet.
Rent tekniskt är det möjligt att göra på samma sätt i vyerna men frågan är om det skulle underlätta. Vyerna används huvudsakligen till att markera personer för att redigera biografin och/eller redigera kopplingar mellan andra personer. Om man då skulle följa en gren och hamna på en anförlust skulle man behöva navigera i vyn till den första förekomsten av personen för att kunna följa grenen vilket spontant känns som ett försvårande moment.
-
Tack för klargörande svar.
Peter L