Genney forum

Användning => Hur gör man för att ...? => Ämnet startat av: Suzzi skrivet 2024-07-07, 03:44:48 AM

Titel: Utskrift och lite annat
Skrivet av: Suzzi skrivet 2024-07-07, 03:44:48 AM
Hej,

Hur gör man för att skriva ut dem man jobbar med just nu? Jag har försökt med alla möjliga inställningar utan att lyckas! Är helt ny på detta - skaffade programmet i förrgår. Vill få med både syskon med familjer dvs alla. :D Ja, alla/allt man ser på skärmen.

Om jag t ex har tagit fram Per och vill se alla hans anfädrar så som syskom med barn osv hur gör jag då? Jag tänker som det är på MyHeritage.

Och så undrar jag även hur du på videon får fram flera generationer på familjsidan? Det står ju ctrl+höger men jag får inga högre siffror än 3 som redan är där. För du menar väl ctrl+höger musknapp?

Suzzi
Titel: SV: Utskrift och lite annat
Skrivet av: Administrator skrivet 2024-07-07, 11:24:59 AM
Den aktuella vyn kan du skriva ut som pdf från pdf-ikonen i vyfliksområdet längst till höger.

Verktygsmenyn > vyer > genogram visar huvudpersonen och alla dess släktingar inom valt generationsspann men det blir snabbt svårt att överblicka.