Genney forum

Användning => Hur gör man för att ...? => Ämnet startat av: minsann skrivet 2024-08-30, 11:05:47 AM

Titel: Hemlig personinformation?
Skrivet av: minsann skrivet 2024-08-30, 11:05:47 AM
Jag använder mig av anteckningar i personinformation. Fast ibland vill jag inte att alla dessa ska komma med vid utskrifter eller gedcomexportutan endast för vissa personer. Går det att låsa en specifik personinformation? Har version 4.
Titel: SV: Hemlig personinformation?
Skrivet av: MartinB skrivet 2024-08-30, 18:16:43 PM
Om du lägger noteringarna som separata händelse av typen "Notering" så kan du markera de du inte vill publicera som "privat" med det lilla hänglåset nere till vänster när man redigerar händelsen.
Titel: SV: Hemlig personinformation?
Skrivet av: minsann skrivet 2024-08-31, 10:39:42 AM
Tack för tipset MartinB.
Jag får fundera på om det är ett alternativ för mig. Det kan kanske fungera om det bara är enstaka uppgifter i personinformationen som jag inte vill ha synligt. Rent generellt så fördrar jag personinformation framför noteringar då det är synligt i listen att det finns personinformation. En notering försvinner lätt om en person har många händelser. Jag håller dock på att gå igenom min släktforskning och har nu börjat med bosatt istället för in- och utflyttning och då blir ju listan över händelser kortare.  ;)