Genney forum

Synpunkter => Tekniska problem och förslag => Ämnet startat av: kalleryden skrivet 2024-10-27, 15:54:18 PM

Titel: Långsam generering av GEDCOM
Skrivet av: kalleryden skrivet 2024-10-27, 15:54:18 PM
Jag har märkt att det tar lång tid att generera GEDCOM-filer i Genney. När jag använde negativ sökning för att sortera bort ett större antal personer ur mitt register så tog det hela 1 timma och 5 minuter att spara en GEDCOM i Genney-format med de resterande ca 140000 personerna.
Om jag sparar alla personer i registret utan urval kan jag minska tiden till ca 9 minuter om jag väljer formatet GEDCOM 5.5.1.
När jag sparade samma antal personer i min äldre version av programmet MinSläkt tog GEDCOM-genereringen mindre än 15 sekunder!
Finns det en bättre/snabbare väg att ta bort många personer än via urval och GEDCOM-fil? i mitt fall ville jag avlägsna ca 10000 personer. Kan jag ta bort alla personer som finns i sökresultatet och/eller i en Grupp utan att gå via GEDCOM?
/Karl-Henrik