Genney forum

Användning => Hur gör man för att ...? => Ämnet startat av: MariaIngs skrivet 2025-10-19, 13:00:17 PM

Titel: Exportera GEDCOM från Genney till Ancestry
Skrivet av: MariaIngs skrivet 2025-10-19, 13:00:17 PM
Det här är nog en konstig fråga men jag har aldrig exporterat ett släktträd förut. Jag har en MacBook och ville exportera mitt släktträd till Ancestry. Jag har hittat exporteraknappen  och har provat att välja både Genney och GEDCOM 5.5.1, båda med UTF-8. Sen ska man välja var det ska sparas och jag har provat flera varianter som desktop, documents och downloads men när jag tex går till skrivbordet sen så finns den inte. Måste man ha nån särskild app eller nåt för gedcom?
Titel: SV: Exportera GEDCOM från Genney till Ancestry
Skrivet av: StefanH skrivet 2025-10-19, 22:31:51 PM
Du ska använda GEDCOM 5.5.1 med UTF-8. Nu vet jag inte hur mapp-strukturen på Mac så där kan jag inte hjälpa dig. Men det ska finnas en katalog där gedcom-filer sparas om inget annat anges.
Titel: SV: Exportera GEDCOM från Genney till Ancestry
Skrivet av: MariaIngs skrivet 2025-10-20, 09:24:00 AM
Ja, största problemet är att förstå var den ligger någonstans och att komma åt den. När jag går via Ancestry så kan jag ju välja olika platser där filen ska ligga men när jag från Genney försökte spara den till skrivbordet så ligger den inte där.
Titel: SV: Exportera GEDCOM från Genney till Ancestry
Skrivet av: KPohl skrivet 2025-10-20, 11:48:21 AM
Vid en standardinstallation av Genney på MacOS så skapas ett bibliotek Genney i ditt hembibliotek.
I detta bibliotek finns bland andra ett bibliotek med namnet Gedcom och där finns dom sparade filerna.