Genney forum
Användning => Hur gör man för att ...? => Ämnet startat av: Kristina skrivet 2016-04-20, 18:34:00 PM
-
Hej alla,
Skall åka på gravstensjakt till sommaren :D Finns det inget sätt att skriva ut händelsen Begravning MED person.
Alltså jag har hittat registerutskriften, men där får man ju inte med vem som är begravd :-\
Helst skulle jag ju vilja göra en samlad utskrift: Ort, Kyrkogård, Gravplats, Person.
t.ex skall till Öland, vilka orter finns anfäder på sedan vilken kyrkogård sedan person
Är detta möjligt?
-
Högerklicka och ladda ner länken https://genny.se/temp/Begravda%20personer.glq (https://genny.se/temp/Begravda%20personer.glq) till mappen:
Windows: C:\Users\<din användarmapp>\AppData\Roaming\Genney\templates
Mac: /Users/<din användarmapp>/Library/Application Support/Genney/templates
Linux: /home/<din användarmapp>/.Genney/templates
Du ska sen ha ett registerutdrag som heter "Begravda personer".
-
Tack,
Men hittar ingen \AppData\Roaming\Genney\Templates :-\ :'(
Kör windows 10
(Finns ingen AppData alls)
-
Fanns efter att jag kryssat i "visa dolda objekt" :-[
Funkade perfekt :-) TACK!!
-
Bra, det går även att komma med förslag till andra typer av utdrag som man upplever saknas.
-
Finns det ngt sätt man kan "vända på alltihop"?
Om jag nu t.ex skall åka till Göteborg på en weekendresa ;) så skulle jag ju gärna på ett smidigt sett kunna få fram att omkring gbg i samhället ?? på kyrkogård ?? gravplats ?? finns nn och nn begravda.
Ofta så söker man ju efter flera gravar på samma ställe.
Eller jag kanske har missat detta :-[
-
Inte i nuläget. Du kan sortera dom efter plats innan utskriften så blir det nån ordning iaf. Man skulle också kunna tänka sig att man skrev ut personakter med alla som haft en begravning och inkluderar ett platsregister i utskriften där det går att vända på ordningen. Men då blir det ganska mycket information och platserna i registret är också inte bara begravningar.
-
Tack,
Det var ett bra tips -att sortera innan utskrift.
Vet inte hur många ggr jag efter en gravstensjakt upptäckt att jag borde letat efter flera gravar på samma ställe :'(
-
Om man exporterar listan till Excel kan även Excel sortera och där kan man radera de rader som inte är intressanta och sedan skriva ut.
-
Tack :)
-
Undrar om det kanske finns någon som har ett bättre förslag angående detta mycket gamla inlägg ;D