Genney forum

Användning => Hur gör man för att ...? => Ämnet startat av: cruud0405@gmail.com skrivet 2026-04-09, 16:23:28 PM

Titel: Information i Utskrift av Antavla och Stamträd
Skrivet av: cruud0405@gmail.com skrivet 2026-04-09, 16:23:28 PM
Hej!

Jag förbereder information kring ett släktträd inför en större släktträff och undrar om man kan styra vilka uppgifter som man kan få med på utskrifter av Stamtavla och Antavla? Går det att få med födelseort och dödplats? Eller måste jag använda mig av andra typer av utskrifter?

Det känns som utskrifter av Antavlor och Stamträdsformen gör det grafiskt enklare för yngre personer att förstå sina anor.

Tacksam för hjälp.

Hälsningar
Christina
Titel: SV: Information i Utskrift av Antavla och Stamträd
Skrivet av: Administrator skrivet 2026-04-10, 07:01:52 AM
För utskrifterna planscher och cirkeldiagram kan du ändra innehållet i personrutorna via inställningar i menyn i förhandsgranskningen. Du kan också göra pdf-filer av vyerna och där ändrar du innehållet under alternativ-menyn som du hittar under kugghjul-ikonen i vyfliksområdet för den aktuella vyn.
Titel: SV: Information i Utskrift av Antavla och Stamträd
Skrivet av: cruud0405@gmail.com skrivet 2026-04-10, 14:21:53 PM
Hej!

Tack för svar, jag ska testa dessa olika möjligheter.

Hälsningar
Christina