Genney forum

Användning => Hur gör man för att ...? => Ämnet startat av: AndersBe skrivet 2026-06-20, 12:33:59 PM

Titel: Attribut saknas på listan "Ny händelse/attribut"
Skrivet av: AndersBe skrivet 2026-06-20, 12:33:59 PM
LÖST :)

Hej.

När jag har en person öppen och i Biografin klickar på "+ Ny händelse" så får jag upp en lista med händelser och attribut som jag då enkelt kan koppla till aktuell person tillsammans med datum och plats etc.

Men under Hantera>Mer>Faktauppgifter får jag upp en längre rad med händelser och attribut. Här finns t.ex. Inflytt och Utflytt som jag skulle vilja koppla till aktuell person men hur gör jag det då de inte finns med i listan "+ Ny händelse" ?
Titel: SV: Attribut saknas på listan "Ny händelse/attribut"
Skrivet av: KentLJ skrivet 2026-06-20, 20:49:29 PM
Jag använder  "Egen Händelse" när jag lägger till en händelsetyp som inte finns i listan. Den egna händelsen sätter du ett eget valfritt namn på, typ Inflyttning.
Titel: SV: Attribut saknas på listan "Ny händelse/attribut"
Skrivet av: AndersBe skrivet 2026-06-20, 22:00:21 PM
Jo det går ju bra, men här FINNS redan det attribut jag vill ha, i listan, men jag kommer inte åt det. Det finns alltså i listan "Faktauppgifter" tillsammans med t.ex. född, död, vigsel, men det dyker inte upp  i listan "+Ny händelse".
Titel: SV: Attribut saknas på listan "Ny händelse/attribut"
Skrivet av: KentLJ skrivet 2026-06-21, 06:25:14 AM
Jag tror att listan faktauppgifter återspeglar vilka etiketter som finns i ditt register, men inte är valbara där.
Titel: SV: Attribut saknas på listan "Ny händelse/attribut"
Skrivet av: AndersBe skrivet 2026-06-21, 20:53:09 PM
Ja det tror jag med, man var någon stans är de då valbara? :-\
Titel: SV: Attribut saknas på listan "Ny händelse/attribut"
Skrivet av: StefanH skrivet 2026-06-21, 23:07:46 PM
Först ser du till att markera Visa utökad lista, välj sedan Faktauppgift. I fältet Faktauppgift har du en dropdown meny. Klicka på pilen ned och du får upp en lista på alla dina egna faktauppgifter du skrivit in. Där väljer du den du vill använda.
Titel: SV: Attribut saknas på listan "Ny händelse/attribut"
Skrivet av: Administrator skrivet 2026-06-22, 07:40:09 AM
Om det finns Inflyttt eller Utflytt under Hantera>Mer>Faktauppgifter kan det vara etiketten på en egen händelse som du antingen lagt till eller importerat - det står nog händelse skapad under typen. Möjligen skulle det kunna vara etiketten på emigration eller immigration som jag har för mig att Disgen felaktigt exporterar sina in och utflyttningshändelser som. I gedcom-standarden finns inte inflyttning och utflyttning som standard-händelser.

Prova att välja egen händelse eller immigration/emigration och sen rullgardinsmenyn för etikett?

Titel: SV: Attribut saknas på listan "Ny händelse/attribut"
Skrivet av: AndersBe skrivet 2026-06-22, 08:08:37 AM
Det stämmer nog att jag fått in dem med någon import på något sätt, för när jag tittar närmare på Immigration står det Gedcom IMMI, Emigration Gedcom EMIG, Bosatt Gedcom RESI och på både Inflytt och Utflytt Gedcom RESI.