Genney forum

Användning => Hur gör man för att ...? => Ämnet startat av: soren@alverfeldt.se skrivet 2026-09-29, 13:45:00 PM

Titel: Platsregister tappar registrerad plats efter import från säkerhetskopia
Skrivet av: soren@alverfeldt.se skrivet 2026-09-29, 13:45:00 PM
Efter ominstallation av dator och programmet och därefter import av släktdatabas till Genney från en säkerhetskopia blir inte alla poster i platsregistret korrekta. Vissa platser försvinner ur registret och ersätts med ett 6-siffrigt tal (se bifogad bild).
Man måste registrera platsen på nytt där detta uppträder.
Det märkliga är att platsens koordinater och eventuell mediabild är sparade och inte behöver registreras på nytt trots att platsen hade försvunnit från platsregistret.
Vad är det som orsakar felet?
Finns det verktyg för att rätta till det?   
Titel: SV: Platsregister tappar registrerad plats efter import från säkerhetskopia
Skrivet av: Administrator skrivet 2026-10-01, 08:33:36 AM
Det där ser ut som du inte använt en systemsäkerhetskopia eller som inte har med platsregistret och då blir referensen till platsen fel.
Titel: SV: Platsregister tappar registrerad plats efter import från säkerhetskopia
Skrivet av: soren@alverfeldt.se skrivet 2026-10-01, 12:30:47 PM
Nej, det stämmer inte; Återställningen gjordes från en fullständig säkerhetskopia (System inkl platsregistret m.m.).
Titel: SV: Platsregister tappar registrerad plats efter import från säkerhetskopia
Skrivet av: Administrator skrivet 2026-10-01, 17:03:24 PM
Men var platsregistret med i säkerhetskopian?
Titel: SV: Platsregister tappar registrerad plats efter import från säkerhetskopia
Skrivet av: soren@alverfeldt.se skrivet 2026-10-01, 22:36:57 PM
Ja, platsregistret var ikryssat.
Nu har jag gjort om hela proceduren (med samma säkerhetskopia) och den här gången verkar det ha fungerat.