Genney forum

Synpunkter => Tekniska problem och förslag => Ämnet startat av: Anitasch skrivet 2016-07-02, 23:31:22 PM

Titel: Utskrift "fryser" när data samlas
Skrivet av: Anitasch skrivet 2016-07-02, 23:31:22 PM
Jag är ny i programmet, och försöker prova det.
Utskrift - Listor - Anor och klickar på Granska.
När jag försöker att skriva ut Anor för en markerad person så kommer fönstret "Förbereder förhandsgranskning" fram, men stannar vid 48% vid "Samlar data...". Den kommer inte förbi det, utan jag måste avbryta.
Spelar ingen roll om jag byter från Granska till PDF eller annat.
Vad kan det vara för fel?
Titel: SV: Utskrift "fryser" när data samlas
Skrivet av: Hans skrivet 2016-07-03, 00:23:16 AM
Upplever samma problem - men bara om jag har standardinställningen Max 4 generationer och många led bakåt. Om jag väljer någon längre tillbaka stannar det vid 70%, och ännu längre tillbaka klarar det de 4 generationerna.

Om jag däremot kryssar i obegränsade generationer, fungerar det!
Titel: SV: Utskrift "fryser" när data samlas
Skrivet av: Anitasch skrivet 2016-07-03, 09:01:14 AM
Ja, om jag också markerar "obegränsat" så fungerar det. Men det är problem vid fler typer av utskrifter.
örsöker jag skriva ut familjer, fryser bilden vid olika procentsatser beroende på vilket urval jag har gjort.
Jag har hittills inte lyckats få någon utskrift av familjer att fungera.
Samma gäller personakt + obegränsat = fryser vid 19%.
Utskrift av ättlingar skriver bara ut vald person, oavsett om jag väljer obegränsat.
Skriver jag ut personakt för en person skrivs inte bilderna ut, trots att Bilder(H) är förbockad i mallen.
Så det är mycket som är konstigt eller svårt att få till.
Annars tycker jag utskrifterna ser mycket bra ut, riktigt snygga.
Titel: SV: Utskrift "fryser" när data samlas
Skrivet av: LiD skrivet 2016-07-03, 13:09:15 PM
Har också olika utskriftsproblem
Personakt: bilder OK
Ättlingar: Jag får ett felmeddelande som kan skickas som felrapport. men det går att komma vidare och få fram en utskrift
Anor: I stort sett samma som ovan beskrivet fel
Familjer: Verkar fungera. Tar en stund att komma igenom. Efter Samlar data så tar det ca en minut innan utskriften visas.
Titel: SV: Utskrift "fryser" när data samlas
Skrivet av: Administrator skrivet 2016-07-04, 07:10:38 AM
Utskriften Anor har en känd bugg som gör att det låser sig i vissa situationer och som är rättad i version 1.2 som är på gång.

För hjälp i övriga utskriftsproblem ber jag er att skicka med en säkerhetskopia/gedcom av registret via Synpunkter för felsökning.