Genney forum
Användning => Hur gör man för att ...? => Ämnet startat av: Mostermysko skrivet 2016-11-22, 07:49:10 AM
-
Kan jag byta namn på ett släktregister? Just nu heter det jag jobbar mest med "Stridselg160403_utf8_161117" och jag tänker att det förtjänar ett värdigare namn, nu när jag bestämt att just den versionen som duger att jobba vidare med (att exportera som gedcom och sen importera igen visade sig städa bort en massa knas och muppigheter som ackumulerats i genney-registret, men eftersom det var just ett test brydde jag mig inte om att ge registret ett vettigt namn).
Är det så enkelt som att byta namn på dess mapp i utforskaren? (...\Genney\db\Stridselg160403_utf8_161117)? Jag har inte vågat det.
-
Nej du kan inte byta namn i utforskaren.
Om du vill byta namn i nuläget får du exportera ditt register till gedcom (typ Genney) och importera det till ett nytt register.
-
Har också efterfrågat detta, eftersom export/import alltid känns lite riskabelt - även om jag inte upplevt några problem i de senare Genney-versionerna. Åtminstone borde det finnas en funktion, Spara som... och därefter kan man ju Radera det gamla.
-
Håller med Hans.
Skulle också vilja ha funktionen Spara som
-
Jag röstar också för ett SPARA SOM
-
Röstar också på funktionen "Spara som" det skulle förenkla och förtydliga att det skapades en kopia men med ett annat namn.