Genney forum

Synpunkter => Tekniska problem och förslag => Ämnet startat av: Administrator skrivet 2017-08-05, 07:24:38 AM

Titel: Webbpublicering
Skrivet av: Administrator skrivet 2017-08-05, 07:24:38 AM
Sidorna i Genneys kommande webbpubliseringsverktyg kommer att utgöras av en fil per person och sidorna innehåller personlista och platslista i mån av utrymme samt personuppgifter med anor och ättlingar upp till tre generationer.

Förutom filerna för varje person genereras också personlistor, platslistor, stilmallar och en mapp med alla media. Allt genereras i en vald mapp och strukturen kan sen enkelt kopieras till valfritt webbhotell.

Sidorna kan väljas att inkludera karta över levnadsbanan och det finns ett antal stilar att välja mellan. Det går även att redigera stilarna vad gäller innehåll och utseende. Innehållet på sidorna väljs på liknande sätt som för export och utskrifter.

Sidornas layout anpassar sig även till surfplattor och mobiltelefoner.

[bifogad fil raderad av administratör]
Titel: Webbpublicering
Skrivet av: Hans skrivet 2017-08-05, 08:57:49 AM
Tack för förhandstitten, det ser mycket snyggt ut!

Liknande exempel från min TNG-publicering kan ni se här: http://tng.cecdesign.se/getperson.php?personID=I33698&tree=HR (http://tng.cecdesign.se/getperson.php?personID=I33698&tree=HR)
I TNG finns också ett antal mallar, och en mängd språk som man kan aktivera för besökaren att välja mellan.

Fördelen med databas-system är att man bara laddar upp sin gedcom-fil och eventuella nya media vid uppdatering. I html-system är det ofta tusentals filer som ska överföras vid varje gång. Dock kan man i de flesta FTP-program välja att synka lokal/webb-mapparna och bara överföra de som ändrats sedan sist - vilket kan spara mycket tid och möda.

Det ska bli spännande att testa Genneys webbsystem som jämförelse. Vi kommer säkert tillbaka till det här på forumet!  :)
Titel: Webbpublicering
Skrivet av: xkjell skrivet 2017-08-05, 09:55:29 AM
Jag har skapat en html-webbsida i MacFamily Tree 8 med en Genney gedcom-export. Även media i undermappar kom med, så min erfarenhet är att man inte behöver "platta" till mappstrukturen vid gedcom-export från Genney.

Ser fram emot Genneys webbverktyg....av förhandsbilderna att döma blir det "Genney-klass", dvs. BRA.
Titel: Webbpublicering
Skrivet av: BengtDNilsson skrivet 2017-08-07, 11:49:57 AM
För många år sedan testade jag html-export i programmet MinSläkt (på en dator med Windows XP).

Programmet skapade över 11 tusen filer in EN mapp.

Windows XP gillade inte alls att ha så många filer i en mapp (Utforskaren blev extremt långsam när man skulle öppna mappen).

Jag vet inte om nyare Windows klarar det bättre, men det skulle vara bra om Genney delade upp filerna i flera undermappar (500 till 1000 i varje).
Titel: Webbpublicering
Skrivet av: Hans skrivet 2017-08-09, 13:49:35 PM
Windows XP gillade inte alls att ha så många filer i en mapp...

Vad jag vet beror det i första hand på filsystemet. Äldre versioner, s k FAT klarade bara 512 filer i 16-bitarsversionen men ca 65 tusen i 32-bitars. Det nu dominerande filsystemet NTFS klarar 4,3 miljarder filer i en mapp!

Om det överhuvudtaget är någon som fortfarande framhärdar med Windows XP i ett FAT16-system, är det alltså hög tid att uppdatera! Det saknas också sedan länge säkerhet och support på dessa.
Titel: Webbpublicering
Skrivet av: BengtDNilsson skrivet 2017-08-09, 16:19:15 PM
Jag testade att skapa 10688 filer i en mapp på en dator med Windows 10 och SSD-disk.
Det var inga problem att öppna mappen, sortera filerna på namn, datum, typ eller kopiera filerna.
Titel: Webbpublicering
Skrivet av: Administrator skrivet 2017-08-09, 16:44:56 PM
Det finns naturligtvis en gräns för när det blir ohanterligt med för många filer och man istället skulle använda en databaslösning. Men de flesta släktforskarna kommer nog inte över 10000 personer i sina register. Många delar också upp dom i morfars anor, mormors anor osv.
Titel: Webbpublicering
Skrivet av: Hans skrivet 2017-08-09, 17:42:47 PM
Nja, jag har nog känslan av att vi är en hel del som har över 10,000 personer i våra register. Själv har jag nästan 17,000 idag – och jag ser inget klart slut...

Man behöver ju egentligen inte bekymra sig om antalet filer och deras benämning i en html-export, bara det funkar i webbpubliceringen och är stabilt. Viktigt är dock, att filnamnen inte ändras vid uppdatering, utan att varje individ alltid t ex har sitt unika UID som filnamn. Då kan man, som jag tidigare skrev, FTP-synka den lokala mappen mot webb-mappen och bara behöva ladda upp nya och ändrade filer. Naturligtvis vore det önskvärt att en lättarbetad och specialanpassad synk-funktion var inbyggd i Genneys publiceringsverktyg, men det är kanske att önska för mycket?

Jo, några delar upp sina anor i separata träd. Lokalt är det inte att föredra, då man kan missa anförluster mm. Men vid en webbpublicering kan det naturligtvis vara tänkbart. Nackdelen är att det blir omständligt att t ex söka en person i fyra separata grenar, och att vissa personer kan finnas i mer än en gren.

Databaslösningar snyter man inte direkt ur näsan så där, men det finns ju några att välja mellan, som fungerar generellt med uppladdning av gedcom-fil från vilket program som helst. TNG har också online-redigering, så att flera användare kan arbeta med samma databas. Men jag tror att det är ovanligt; de flesta sitter nog på sin kammare och har full kontroll över sitt material! Och program som Genney är ju mycket mera lättarbetade än normala webblösningar.
Titel: Webbpublicering
Skrivet av: Administrator skrivet 2017-08-09, 18:41:55 PM
Kan då nämna att filerna är samma som personid just för den sakens skull (nackdelen är att det inte är lätt att hitta rätt person ibland filerna). Genney försöker ju också bibehålla id vid export/import. Att använda personid isf det unika uid kan ses som en kompromiss då det är någorlunda lättläst och i de flesta fall inte bör bli konflikter.
Titel: Webbpublicering
Skrivet av: Hans skrivet 2017-08-09, 19:01:56 PM
... filerna är samma som personid ...
Bra! Då kan man hitta rätt om man, mot all förmodan, skulle vilja in och meka med html-filen.

Hur är det med källor, kommer de (inkl tillförlitligheten) med? Det är viktigt att besökare ska kunna bedöma kvaliteten på de publicerade uppgifterna.

[Det kanske behövs en egen tråd för Genneys webbpublicering? Vi är nu lite långt ifrån ämnet...]
Titel: Webbpublicering
Skrivet av: Administrator skrivet 2017-08-09, 19:11:58 PM
(Ämnet flyttat från Överföring av bilder Genney >> TNG)

Man kommer i princip att kunna få med allt om man vill (lite osäker just på tillförlitligheten på rak arm). Urvalet ser likadant ut som för gedcom-exporten.

Det mesta ät också uppmärkt för att man själv ska kunna ändra i stillmallarna.
Titel: SV: Webbpublicering
Skrivet av: MartinB skrivet 2017-08-09, 22:50:56 PM
Finns andra webbpubliceringsverktyg som helst enkelt skriver ut tillförlitligheten inom parentes efter källan.

Genealogisches Handbuch der Oeselschen Ritterschaft, 1935 s. 47 (Tillförlitlighet: 3)

Typ så

/Martin
Titel: SV: Webbpublicering
Skrivet av: BengtDNilsson skrivet 2017-08-14, 13:59:01 PM
För att testa om webbpublicering fungerar med många personer är det bara att importera gedcom-filen över gotlänningar (över 200 tusen personer) och välja att publicera alla...
Titel: SV: Webbpublicering
Skrivet av: HåkanH skrivet 2017-10-09, 21:56:24 PM
När beräknas den nya versionen bli färdig?
Kommer det bli möjligt för 2-3 personer att få tillgång till och redigera samma webb-publicerade släktträd?
Kommer det bli möjligt att enkelt knyta extramaterial som bilder och annat till individer i trädet?
Titel: SV: Webbpublicering
Skrivet av: Administrator skrivet 2017-10-10, 08:04:20 AM
Webb-publiceringen är html sidor som genereras av Genney och är inte en databas. Men om flera personer använder samma register och laddar upp det genererade resultatet så går det.

Media tas med om man har valt det och presenteras med länkar och bilder.
Titel: SV: Webbpublicering
Skrivet av: BengtDNilsson skrivet 2017-10-10, 08:07:26 AM
Webb-publiceringen är html sidor som genereras av Genney och är inte en databas. Men om flera personer använder samma register och laddar upp det genererade resultatet så går det.

Jag misstänker att HåkanH vill att personerna ska kunna finnas på olika orter och redigera samma register.

Titel: SV: Webbpublicering
Skrivet av: Hans skrivet 2017-10-10, 10:02:49 AM
Citera
...personerna ska kunna finnas på olika orter och redigera samma register.

Det går ju om man lägger registret i en molntjänst, t ex OneDrive eller DropBox, som flera kan ha delad tillgång till över hela världen. Men flera personer kan inte redigera samtidigt, för då blir det helt kaos i synkningen! Det är nog orealistiskt att koordinera sådant arbete, ifall det inte är rena undantagsfall.

Det finns andra program som hanterar flera användare över nätet, t ex FamilyTreeBuilder och FamilyTreeMaker.

För webbpublicering använder jag idag TNG  (http://www.tngsitebuilding.com/)som är en redigerbar databas som flera kan arbeta mot. Då laddar man upp sin GEDCOM-fil, vilket är mera effektivt än att lokalt skapa och ladda upp tusentals html-filer. Export med Genney-GEDCOM skapar också stukturerade platser och kartor. På webben kan man sedan ge andra personer redigeringsmöjlighet. Det går också att ladda ner en GEDCOM om man vill fortsätta i sitt lokala program, men då förlorar man alla Genney-specialiteter eftersom filen bara kan genereras i standard 5.5 format.

Genneys webversion ser mycket snygg ut i förhandstitten (https://genny.se/temp/Version%202%20new%20features.pdf). Vi får hoppas att den kan utvecklas till en effektivare databasversion framöver, men kanske inte en redigerbar?
Titel: SV: Webbpublicering
Skrivet av: kalixberen skrivet 2017-11-11, 21:20:40 PM
varför inte prova GeneWeb för Web-publisering?
Gratis, ruskigt snabbt och busenkelt.

Är det inte dags att någon svensk Sf-programmakare sätter upp en Geneweb-server för de av sina användare som inte ids sätta igång en hemma ? I stället för att  trötta ut folk med dessa miljoners småfiler, menar jag.
Har "idisslat" om detta på andra sidor,  så vi får väl se vem som blir först av svenska programmakare.
http://roglo.eu/roglo  och GeneaNet är ett par exempel.