Genney forum
Synpunkter => Tekniska problem och förslag => Ämnet startat av: Ola skrivet 2017-11-08, 17:19:43 PM
-
Hej, I alla Inställningar som finns att välja på kommer plats först sedan församling och sedan är det lite olika. Jag vill egentligen ha församlingen först för jag tycker det blir smidigast om man sortera. Det allra bästa hade ju varit att man kunde definiera själv i vilken ordning det ska komma. Då hade jag gjort församling (län), plats. Det är så jag har angett det från början. Borde inte vara så svårt att implementera om man bara kan välja på fördefinierade saker län, plats, land, kommun, församling landskap.
Ola
-
Anledningen till att platser formateras från minsta till största är att platshierarkin för händelsen som exporteras är den formaterade hierarkin och gedcom-standarden använder strukturen minsta > största.
Man skulle iof kunna tänka sig att hierarkin formateras på ett sätt och exporteras på ett annat men i nuläget har Genney valt att följa gedcom-standarden.