Genney forum

Användning => Hur gör man för att ...? => Ämnet startat av: willjohan skrivet 2018-08-23, 08:47:26 AM

Titel: Ett "skräp-"kommatecken
Skrivet av: willjohan skrivet 2018-08-23, 08:47:26 AM
Av någon anledning har det "trillat" in ett "skräp-"kommatecken innan första förnamnet på några personer i mitt släktträd.

Tecknet syns enbart i personlistan till vänster. Det finns inte, såvitt jag sett på något annat ställe, t.ex. där man matar in personuppgifter och så.

Tecknet förefaller att störa tillverkning av GED-fil för del av mitt släktträd. 

Hur kan jag plocka bort kommatecknet? . . . . Hittade precis en lösning där man ska lägga in "/" tecken som avgränsare innan och efter namn.
Titel: SV: Ett "skräp-"kommatecken
Skrivet av: NCC-1031 skrivet 2018-08-23, 13:11:17 PM
Du har i biografin angett hela namnet som förnamn. Öppna biografin och markera efternamnet, högerklicka och välj det rätta. (Skrivet ur minnet så viss möjlighet för att jag glömde något moment)