Genney forum
Släktforskning => Allmänt om släktforskning => Ämnet startat av: KentLJ skrivet 2018-09-06, 19:03:52 PM
-
Hej!
Hur gör ni med patrinymikon för gifta kvinnor? Jag har stött på olika "skolor" .
Alt. 1 Kvinnan behåller sitt patrinymikon i namnfältet.
Alt.2 Kvinnans namn skrivs som förnamn, efternamn som gift och sedan f patrinymikon.
Exempel.
Alt.1 Stina Anderson
Alt.2 Stina Anderson f Larsdotter
Tacksam för synpunkter.
-
Jag anger födelsenamnet och lägger till eventuellt/eventuella vigselnamn eller namnbyten som en händelse av typen ”alternativt namn”. Kan bli lite väl långa namn annars. Har själv några som bytt efternamn mer än en gång.
-
Jag behåller patronymikonet om det inte är modernare tid, då behåller jag flicknamnet. Sedan är jag tyvärr inkonsekvent på eventuella vigselnamn i modern tid.
-
Jo det är ju i lite modernare tid som detta problem dyker upp. Mitt tidigare släktforskningsprogram hade inte så många möjligheter. Så då skrev jag in efternamn vid vigsel följt av f flicknamn. Jag skall börja använda Alternativnamn för nytt efternamn och ha flicknamnet i Biografin.
Om jag orkar skall jag söka i GEDCOM-filen och leta upp alla personer med "f flicknamn".
-
När det gäller personer som är födda i slutet av 1800-talet och senare brukar jag för det mesta ange efternamnet som personerna hade när de dog, alternativt har nu om de fortfarande lever. Tidigare efternamn (namn som ogift, tidigare vigselnamn osv) registrerar jag som alternativa namn.
Det är väl kanske inte enligt praxis, men jag vill hellre presentera personer med det namn som jag tror/vet att de själva identifierade sig med.
-
När det gäller personer som är födda i slutet av 1800-talet och senare brukar jag för det mesta ange efternamnet som personerna hade när de dog, alternativt har nu om de fortfarande lever. Tidigare efternamn (namn som ogift, tidigare vigselnamn osv) registrerar jag som alternativa namn.
Så har jag gjort hela tiden och det beror troligen på att när jag började registrera de närmaste släktingarna (i ett kollegieblock) hade jag ingen aning om vad exempelvis min ingifta faster hette som ogift (och jag fråga inte heller).
Långt senare tog jag reda på sådana uppgifter.
-
Om jag orkar skall jag söka i GEDCOM-filen och leta upp alla personer med "f flicknamn".
Du kan ju söka i Genney.
Själv skriver jag alltid födelsenamnet och andra namn som alternativa, mest för att det är bekvämt när man ska söka föräldrarna.
Kan berätta att jag hade en diskussion med Michael Lundholm i början på sommaren då han testade Genney och han ville bara presentera personerna i personrutorna med tilltalsnamn och efternamn. Och det kan också vara en variant att man har ett enklare namn med bara det man kallas t.ex. Inga Lövgren som namn och anger födelsenamn som alternativt namn t.ex. Mona Inga Andersdotter, som Eva också verkar föredra. En fördel med det är att man slipper långa namn i rutorna.
-
Tack för tipset att söka i Genney. Jag har inte vant mig ännu vid alla möjligheterna i Genney.
Det var svårare i mitt gamla program.
-
Drog mig till minnes att ”Tilltalsnamn Efternamn” har varit på tapeten tidigare: https://genny.se/forum/index.php?topic=368.msg1453#msg1453 :)
Off topic: Passar på att lyfta mitt önskemål i samma tråd om att kunna välja formatet ”ÅÅÅÅ Plats” för födelse och död i personrutor på skärmen och i planscher.
-
Använder konsekvent formen "Stina Anderson (f. Larsdotter)"
-
Använder konsekvent formen "Stina Anderson (f. Larsdotter)"
Problemet med det är om personen byter efternamn igen, tex efter en skilsmässa/omgifte. Till Stina Karlsson exempelvis. Hur anger du det då?
Stina Karlsson (1:a giftet Andersson) (f. Larsdotter) blir ju en ganska lång rad, ännu värre om hon har flera förnamn eller, gud förbjude, gifter om sig ytterliggare en gång. Man kan ju strunta i det förstås men jag vill i alla fall mata in det. Skulle man då utesluta Andersson och ange det som en namnhändelse blir man ju med ens inkonsekvent.
Inte helt lätt med namn.....
-
Fältet Alternativt namn är utmärkt. Då kan man bestämma om man ska ange födelsenamn som standard, sedan lägga till hur många vigselnamn eller andra för- och efternamnstyper som helst. Eller tvärtom...
Det är utlovat att alternativa namn också ska ingå i sökning i framtida Genney.
-
Jag använder också faktauppgiften "Alternativt namn". Superbra!
Registrerar alla med födelsenamn och lägger övriga namn som alternativa (av typen vigselnamn), sen må de gifta sig hur många gånger som helst. :-)
-
Precis, så gör jag med. Tänkte mer på Gustaf i ett inlägg ovan, som inte verkar använda funktionen alternativt namn. Tänkte ”hjälpa” honom att undvika kommande problemställningar med namnbyten.
Det man saknar är ett fält för datum också, när man använder ”alternativt namn”. Kommer det i en senare version kanske, Administratorn?
-
Jag använder "Alternativt namn".
Registrerar alla med födelsenamn och lägger övriga namn som alternativa "vigselnamn, nytt tilltalsnamn"
Det jag saknar är att lägga till datum för namnbyte och att markera det nya tilltalsnamnet.
-
Ni som vill ha datum för Alternativt namn, menar ni att namnet då ska placeras tidsmässigt i levnadsbeskrivningen?
Jag gillar att alternativa namn presenteras före födelseuppgiften och vill inte gärna att det ändras. Dvs jag vill inte att det blir som Yrke utan datum, som placeras efter Dopuppgiften.
Jag brukar lägga in eventuella tidsangivelser för alternativa namn som notering och tycker att det är fullt tillräckligt för min del.
-
Jag vill ha det av samma anledning som när man lägger till andra uppgifter. Det är ju ganska självklart med efternamnets bytesdatum vid giftermål men har man till exempel en släkting som bytt för- eller efternamn utan att gifta sig är det inte lika självklart när detta skett. Ser ju snyggt ut att man kan lägga in det i en kronologisk ordning och hjälper ju till en del när man letar i kyrkböckerna.
Men du har en poäng med att det bör visas före födelseuppgiften. Det optimala hade varit om det står kvar som det gör nu men även läggs in i levnadsbeskrivningen med datum.
-
Önskemålen är noterade.
-
En annan möjlighet är att utöver alternativnamn skapa en egen händelse: Namnbyte. Registfdra datum från- till-namn mm. Lite extra arbete, förstås, men ofta är det ju redan uppenbart att namnbytet sker i samband med vigsel. Då blir det rätt överflödigt att också få en notering om vigselnamnet.
-
Ledsen om jag sparkar liv i en gammal diskussion men jag har sökt svar på min fråga och inte hittat den. Detta är det närmaste jag kommer så jag fortsätter denna diskussion.
Här diskuteras främst kvinnor och deras efternamn vid gifte men hur gör ni med söner?
När de föds och fram till en viss ålder (när nu det kan inträffa) bär de väl faderns efternamn för att sedan ändra till ett patronymikon. Vad är lämpligast att ange som efternamn?
-
När de föds och fram till en viss ålder (när nu det kan inträffa) bär de väl faderns efternamn för att sedan ändra till ett patronymikon. Vad är lämpligast att ange som efternamn?
Har jag aldrig hört talas om. Tvärtom, i vissa födelseböcker benämns barnet med patronymikon. Men det kan vara olika seder på olika håll...
-
Min morfar och hans syskon som födda i slutet av 1800-talet till början av 1900-talet fick antingen efternamnet Mårtensson eller Kristensson (när de var barn hade de inget efternamn).
Deras far hette Mårten Kristensson och troligen varierade vilken person (präst?) som hittade på barnens efternamn eftersom de fick olika när de flyttade hemifrån.
Barns som avlidit före 1900 brukar jag ge ett efternamn som är patronymikon, men på Sveriges dödbok 1860-2016 har jag sett att avlidna barn fått faderns efternamn.