Genney forum

Synpunkter => Tekniska problem och förslag => Ämnet startat av: Hr F skrivet 2018-10-20, 13:55:26 PM

Titel: Släktregistret redan öppnat av annan instans
Skrivet av: Hr F skrivet 2018-10-20, 13:55:26 PM
Hej,
Får detta felmeddelande (+en lång radda till) när jag försöker öppna ett register. Felet uppstod efter det att jag försökt få till en smärtfri koppling mot min molntjänst och synkat db-katalogen. Hur kommer jag ur detta?
(Och nej, jag har inte registret öppet någon annanstans.)
Titel: SV: Släktregistret redan öppnat av annan instans
Skrivet av: Hans skrivet 2018-10-20, 17:02:44 PM
Egentligen en fråga för Admin, men ...

När man öppnar ett register skapas en låsfil, db.lck i mappen Genney\db\<register> och den ska raderas när man stänger. Detta är dock inte alltid fallet, men det brukar funka ändå. Jag kan tänka mig att du råkat ut för detta då du ändrat till molnkoppling. Kolla om det ligger en sådan fil i mappen, och flytta i så fall bort den (radera inte ifall den ändå skulle behövas!).

OBS: Jag tar inget som helst ansvar för följderna! Var försiktig!
Titel: SV: Släktregistret redan öppnat av annan instans
Skrivet av: Hans skrivet 2018-10-25, 15:08:57 PM
Hr F: Har problemet löst sig? Hoppas att du inte gett upp...
Titel: SV: Släktregistret redan öppnat av annan instans
Skrivet av: Administrator skrivet 2018-10-26, 08:15:58 AM
Kan du beskriva lite mer, OS, molntjänst m.m.?
Titel: SV: Släktregistret redan öppnat av annan instans
Skrivet av: Hr F skrivet 2018-10-26, 17:45:11 PM
Lås-filen plockade jag bort. Det var det första jag testade. Jag fick samma felmeddelande när jag försökte återställa backupen. Det hela löste sig när jag backade till föregående backup. Ingen större förlust, bara några datum som lätt går att återskapa.

Datorn ifråga är en bärbar som kör Win8.1 och Genney jobbar mot lokal disk. Replikering mot eget moln med OwnCloud sker i bakgrunden.