Genney forum
Synpunkter => Tekniska problem och förslag => Ämnet startat av: Hr F skrivet 2019-01-27, 10:36:42 AM
-
När man exporterar till gedcom-fil så tas bara den först inlagda källan med. Det vore bättre om man fick med den mest trovärdiga källan. Jag vet inte hur andra arbetar men jag hittar för det mesta födelsedatum för en person först i husförhörslängderna och med hjälp av det sedan i födelseböckerna. Skall då förstahandsuppgiften kunna exporteras måste den första källan tas bort och vad är då vitsen med att kunna ha flera källor (en bidragande orsak till att jag valde Genney)?
-
När man exporterar till gedcom-fil så tas bara den först inlagda källan med.
Menar du att om du t.ex. har angett två källor för en händelse så exporteras bara en?
-
Ja. Fast när jag nu tänker efter så kan det ju vara mottagande instans som bara tar med den första. Jag har inte dissekerat någon gedcom-fil. Oavsett hur det går till så vill man väl att den mest relevanta källan prioriteras.
-
Det du kan göra är väl isf att sätta den viktigaste källan först eller välja att utesluta källor med en viss trovärdighet.
-
Aha. Man kan det. Då har jag lärt mig något nytt idag. Tackar!
Då är det bara att gå igenom alla....