Visa inlägg

Denna sektion låter dig visa alla inlägg som denna medlem har skrivit. Observera att du bara kan se inlägg i områden som du har tillgång till.


Meddelanden - StefanH

Sidor: [1] 2 3 ... 46
1
Allmänt om Genney / SV: Köra Genny på samsung tablet
« skrivet: 2026-07-25, 16:31:13 PM »
Du kör inte Genney på din surfplatta.
Vad du gör är att fjärrstyra din dator som Genney körs på.

2
Allmänt om Genney / SV: Gedcom
« skrivet: 2026-07-08, 09:41:46 AM »
Först bör jag nämna att de anvisningar jag gjort/gör gäller för en dator med Windows. Använder du en MAC så får någon annan svara.

Har du kollat under Arkiv->Inställningar ->Organisation att det står C:\Users\Ditt namn\Documents\Genney\gedcom ? Står där något annat så får du titta i den mappen. Gedcom-filer sparas med ändelsen .ged

När du avslutar ett arbetspass i Genney får du frågan om du vill spara en säkerhetskopia. När detta är klart så får du även en fråga om du vill spara en gedcom. Där måste du svara Ja för att en gedcom-fil ska sparas.

3
Allmänt om Genney / SV: Gedcom
« skrivet: 2026-07-07, 20:21:25 PM »
Nej, .gcc är en backup på släktregistret. Har du ingen mapp som heter gedcom?

Starta Genney och kolla under Inställningar->Organisation var dina gedcom-filer sparas.

4
Allmänt om Genney / SV: Gedcom
« skrivet: 2026-07-07, 18:19:06 PM »
Om du i Genney tittar under Inställningar->Organisation så ska det anges var gedcom-filer sparas.
Standardinställning är Dokument\Genney\gedcom

5
Först ser du till att markera Visa utökad lista, välj sedan Faktauppgift. I fältet Faktauppgift har du en dropdown meny. Klicka på pilen ned och du får upp en lista på alla dina egna faktauppgifter du skrivit in. Där väljer du den du vill använda.

6
Allmänt om Genney / SV: Köra Genny på samsung tablet
« skrivet: 2026-06-14, 22:37:23 PM »
Nej, det går inte att köra Genney på en surfplatta av något slag. Du behöver en dator till det.

7
Tekniska problem och förslag / SV: Jag vet inte vad jag ska kalla det
« skrivet: 2026-05-13, 12:08:27 PM »
Har du någon annan dator i hemmet du kan ladda upp registret på för att se om samma sak händer där?
Eller någon bekant med dator du kan få testa på?

8
Tekniska problem och förslag / SV: Jag vet inte vad jag ska kalla det
« skrivet: 2026-05-09, 23:49:17 PM »
Det ser helt osynkat ut. Vad kör du för upplösning på skärmen?

9
Du kan använda Google Earth.
Exportera de personer du vill visa platser för till en .xls-fil. Skapa en ny karta i Google Earth och importera filen.

10
Tekniska problem och förslag / SV: Utökad sökkriterie på Sök
« skrivet: 2026-03-29, 23:31:45 PM »
Addera till senaste sökresultat?

Aj tusan, den har jag missat.

11
Tekniska problem och förslag / Utökad sökkriterie på Sök
« skrivet: 2026-03-27, 16:59:19 PM »
Jag har önskemål om att kunna få personer som bott på plats1 eller plats2 i samma lista. Exempel om jag söker på Bosättning ska jag kunna skriva Plats1 eller Plats2 och då listas alla som bott på någondera eller båda platserna.

12
Antagligen är den då låst till din laptop.
Jag jobbar mest från min stationära dator. När jag ska använda min laptop så gör jag en systembackup som jag sparar i molnet och sedan laddar ned på min laptop men det kanske inte är så smidigt för dig om du ofta växlar mellan datorer.
Om du provar med att starta upp din laptop och utan att starta Genney koppla bort den från nätet tillfälligt så kanske du kommer åt registret.

13
Har du släktregistret på molnet? Tänker mig att det kanske är något synk problem.

14
Hur gör man för att ...? / SV: Söka efter "Etikett"
« skrivet: 2026-02-11, 21:10:09 PM »

Adress har jag inte förstått mig på. Platsfältet är för mig adressfältet.

Om du har en familj som flyttar till t.ex. en stad så kan du skriva adressen de bor på under Adress.
Jag använder det frekvent både när familjen eller individen flyttar till en stad  då jag skriver in gatuadress / kvartersnamnet eller en by då jag anger gårdsnamnet.

15
Hur gör man för att ...? / SV: Söka efter "Etikett"
« skrivet: 2026-02-09, 13:14:52 PM »
Du kan ju använda dig av Noterings-fältet i Bosatt för att ange att hon jobbar som piga.
Jag använder mig själv ofta av noteringsfälten för att ange ytterligare information. Vad gäller Bosatt så använder jag även Adress för att ange en specifik adress/gård/torp.

Sidor: [1] 2 3 ... 46