Lösning på problemet GEDCOM export från MYHeritage:
Först vill jag säga att det var med imponerande snabbhet som Micael lämnade information efter att jag skickat GEDCOM-filen till honom på epost. Han konstaterade snabbt att det saknades uppgifter i MyHeritages GEDCOM.
Då testade jag själv genom att importera MyH-filen både till FamilyTree 8, och till DISGEN (testar fullversionen 30 dagar). Kunde bara bekräfta vad Micael skrev; det saknades uppgifter i MyH-filen.
Jag ringde MyH support i TelAviv. Problemet, sa dom, berodde på att språkinställningarna i MyH behövde synkas. Jag använde Engelsk och Svensk inställning. Registren var ur synk. Det sker troligtvis ofta när man använder MyH Matchningsfunktion.
Efter att synkroniseringen blev gjord har allting funkat helt underbart. Jag har importerat GEDCOM-datat till Genney. Lagt 285 bilder i Mediabiblioteket. Visning av bilderna fungerar också perfekt i Genney.
Jag köpte Genney för att testa i full skala i går. Nu verkar det som program och data får stanna kvar i både MacBook och MacMini. Jag kommer att fortsätter med detta till synes fantastiks pedagogiskt program med modern layout, intuitivt och lättöverskådligt.
Alla ni som skall exportera data från MyHeritage. Var uppmärksamma på inställningarna i språkmodulen. Gå in i modulen och klicka på Avancerat. Kryssa i rutorna för kopiering, först av det ena språket till det andra. Och vise versa om ni använder ex v två språk. Det finns en indikering som visar hur många uppgifter som finns i varje språk. Det måsta vara samma antal för båda språken efter synk. Eller; välj bara ett språk så lär det inte strula.