9
« skrivet: 2023-05-07, 10:29:01 AM »
Hej!
Håller på att gå över från My Heritage till Genney men har problem med inläsning av adresser till "Biografin" i Genney där jag ju vill kunna följa hur en person flyttat runt.
I My Heritage så anger man adresser i separata fält under "Kontaktinformation" som sedan i GEDCOM filen representeras efter "RESI" tagen som separata taggar, dvs "ADR1", "CITY", "CTRY" etc. Detta innehåll verkar inte Genney hantera utan Genney vill istället ha adressen kommaseparerat i en "PLAC" tag. Så ser det också ut med adressinformationen avseende födelse och död i och med att My Heritage i det fallet lägger hela adressen i ett fält.
Jag försöker med hjälp av ChatGPT och en svärson skriva ett program som manipulerar GEDCOM filen så att jag skapar en PLAC tag med innehållet i de olika adresstagarna i GEDCOM filen kommaseparerat men hart inte lyckats riktigt än. Finns det någon annan lösning på problemet?