Visa inlägg

Denna sektion låter dig visa alla inlägg som denna medlem har skrivit. Observera att du bara kan se inlägg i områden som du har tillgång till.


Meddelanden - Lilian

Sidor: [1]
1
Allmänt om Genney / SV: Svårt
« skrivet: 2021-01-27, 05:22:08 AM »
Tack Hans för svar.
Men dom svaren jag fick på FB fungerade inte.

2
Allmänt om Genney / Svårt
« skrivet: 2021-01-22, 16:41:57 PM »
Hej.
Hallå! Lite tokig blir jag, har använt Genney i ca 2 år och är nöjd.
MEN, Nu har jag lagt in en ana som gift sig, fått barn, blivit änka och sedan fått tre oäkta barn och ska gifta om sig med en ny man. Då händer det: Dom tre oä barnen lägger sig före min ana´s förste man och deras gemensamma barn. Och när jag försöker lägga till nästa make så kommer de tre oä barnen upp i en dialogruta. Men dom har inget med den nye mannen att göra.
Jag har startat om programmet inget händer. Det är v.2 Att dom kom i oordning kanske jag kan lära mig att leva med men jag kommer ju inte förbi dialogrutan när jag skall lägga till den 2:maken. Dialogrutan kommer upp och frågar vilken familj han skall höra till. Han hör ju inte till nån av dom.

Vad ska jag göra?

3
Allmänt om Genney / Anförlust.
« skrivet: 2018-02-03, 10:46:44 AM »
Hej. Är alldeles ny på detta forumet. Skall ev. Köpa Genney. Men jag är nyfiken på hur programmet hanterar anförluster och hur det blir om man importerar en Gedcomfil från mitt gamla släktforskningsprogram. Jag har svårt att hitta info om detta.

Sidor: [1]