Visa inlägg

Denna sektion låter dig visa alla inlägg som denna medlem har skrivit. Observera att du bara kan se inlägg i områden som du har tillgång till.


Meddelanden - Lars Nilsson

Sidor: [1]
1
Tekniska problem och förslag / SV: Storlek på kartan - platsregister
« skrivet: 2024-04-04, 07:38:07 AM »
Hej Lars
Jag antar att du också sitter med en stor skärm (i mitt fall 40" och 4k) och då håller jag med dig. Det vore bra om storleken på fönstret anpassades till hur stort huvudfönstret är - eller en möjlighet att vällja storlek under inställningar. Jag förstår att alla inte har så stor skärm och för att det ska vara hanterligt har utvecklaren valt den mindre storleken.
Det finns dock en möjlighet att gå förbi detta problem och det är att istället öppna/använda kartan i nedkanten av platsregistret. Man kan även i den kopiera koordinaterna och behöver då inte öppna och åter stänga kartfönstret för varje ny plats. När den här kartan startas är den i 'brevlådeformat' i nederdelen av platsregisterfönstret men man kan öka dess storlek genom att dra skiljelinjen till platsregistret uppåt.
En sak som stört mig är att för varje gång man registrerat en plats så zoomar kartan ut. Det är obekvämt om man försöker registrera många mindre gårdar/orter i samma socken.
Jag har ett annat problem och det är att Lantmäteriets karta oftast har väldigt långsam 'latens'. Ibland kan det ta minuter innan jag åter har zoomat in och kan kopiera koordinaterna till platsregistret. Detta problem finns inte på Openstreetmap, men där finns ju mina platser sällan inlagda. Vet inte om det beror på min uppkoppling, men om jag öppnar Lantmäteriets karta i min webbläsare så ser jag inte det här problemet. Någon annan med samma problem?
/Karl-Henrik

Faktiskt så kör jag mest på en laptop med 1920x1080 och med 125% scale (skala) och Windows 10/11

Själva Genney fönstret kör jag maximerat och jämfört med det är kartans fönster ändå mycket mindre,
dessutom är det kvadratiskt när det borde ha samma proportioner som skärmen i övrigt.
Det går att dra ut kartfönstret med musen på sidorna men det går inte att maximera det vad jag har sett.

Kartan borde kunna vara 800x600 eller liknande "default", ingen kör mindre upplösning än 1024x768 i dagens läge.

Här har jag ökat storleken på kartan till en mera rimlig och användbar storlek.

 

2
Tekniska problem och förslag / SV: Storlek på kartan - platsregister
« skrivet: 2024-04-03, 10:39:37 AM »
Du kan använda externa kartor. Själv använder jag denna: https://minkarta.lantmateriet.se/
Går även bra med Google Maps.

Se bara till att du har kopierat koordinaterna innan du klickar på "Ny" i platsregistret för att få "Klistra in" knappen aktiverad.

Låter som ett onödigt steg, vi har redan lantmäteri kartan i Genney och man kopierar koordinaterna via Shift+Höger Musklick.
Men kartan kunde vara lite större "by default" tycker jag.



3
Tekniska problem och förslag / Storlek på kartan - platsregister
« skrivet: 2024-04-02, 22:41:44 PM »
Jag skulle önska en lite större karta när skall lägga till en plats i kartan.
Nu får man en liten kvadratisk kartbild när skall skapa en ny plats, visserligen kan jag dra ut kartan så att den tillfälligt blir större när man söker efter rätt plats på kartan.

4
Tekniska problem och förslag / Uppgradering 3 till 4 (Windows)
« skrivet: 2024-02-05, 09:44:20 AM »
När man läser på nedladdningssidan så står det:

"Om du redan har en installation av Genney 3 installerar du den nya versionen ovanpå den gamla."

Skall det tolkas som att man skall välja "C:\Program Files\Genney 3"  ?, har för mig att jag tidigare haft installationer parallellt , när man sedan har gått över med ny licens osv kan man avinstallera den gamla versionen.

Nu har jag istället installerat version 4 i sin default katalog "C:\Program Files\Genney 4" så jag kan titta på hur den
nya versionen ser ut innan jag byter.

5
Tekniska problem och förslag / SV: Synkning mellan datorer
« skrivet: 2023-01-09, 12:07:27 PM »
Varför ligger platsregistret gömt så långt inne på C:?
Det vore väldigt bra om det gick att styra var det ligger under Inställningar/Organisation. Det skulle underlätta för oss som använder två olika datorer. Så fort jag skall använda laptopen synkar jag den med hemdatorn, och vice versa när jag kommer hem igen.
Dessutom tar jag kontinuerlig backup på D: mha Storegate.
På C: vill jag inte ha några datafiler över huvud taget i händelse av systemkrasch.

Finns det mer på C: som jag borde ta backup på? Och synka?

Håller med fullständigt , enligt ett gammalt inlägg från "Administrator" så har man gömt platsregistret så att man inte skall råka ta bort det , men ännu värre vore väl att man "råkade" ta bort släkt databaserna som jag har under Documents ?

Skulle vilja köra Genney från min NAS share men har inte genomfört det projektet pga att platsdatabasen inte går att ha på en nätverksdisk utan en massa special.

6
Tekniska problem och förslag / SV: Synkronisering av platsregister
« skrivet: 2023-01-08, 16:07:35 PM »

Att platsregistret inte ligger med dom andra databaserna är för att man som användare inte ska riskera att av misstag ta bort.
.....
En säkerhetskopiering som även inkluderar platsregister finns utvecklad men behöver testas ytterligare innan den släpps. Med den ska man kunna flytta över i princip en kopia av hela systemet till en annan dator.

För mig låter det värre om användaren tar bort hela sin släktdatabas som ligger i Dokument mappen i Windows.

Om alla filer låg på samma ställe skulle det vara mycket enklare att köra från en nätverksdisk.

7
Mapparna som ligger under db är databaserna/släktregistren du skapat. Om du flyttar dom så hittar Genney dom om du lägger dom i motsvarande mapp som du har angett under inställningar > organisation.

På dator 1 packade jag mappen Anders_Pettersson i db katalogen och sedan packade jag upp den under db på dator 2
När jag sedan startade genney på dator 2 så kom Anders_Pettersson upp i listan på databaser men sedan fick jag felmeddelade att databasen inte går att öppna.

Men när jag packade hela Genney strukturen med 7zip på dator 1 och packade upp den på dator 2 så funkar det.
Så det verkar som något annat än katalogen under db måste med ?

8
Vad händer om man bara flyttar/kopierar en folder under db ?

Provade att packa en persons katalog där med 7z och packa upp den på min andra dator, men genney kunde inte öppna den personens databas då.
Packade sedan hela Genney katalogen och packade upp den på den andra datorn och då var det inga problem att öppna databasen.

Jag skulle säkert kunna återställa en säkerhetskopia istället men provade detta.

9
Allmänt om Genney / SV: DNA
« skrivet: 2021-06-18, 13:48:45 PM »
Hur funkar funktionen "Visa haplogruppsträd" under Hantera DNA DNA-prover ?

Den är gråmarkerad hos mig.
Markera först haplogruppen till vänster, klicka sedan på en av personerna i listan till höger.
När du klickar på Haplogruppsträd får du listat all med samma haplogrupp i en träd-struktur.

Tack, fönstret var tydligen för liten så jag såg ingen personlista först.

10
Allmänt om Genney / SV: DNA
« skrivet: 2021-06-18, 13:09:46 PM »
Hur funkar funktionen "Visa haplogruppsträd" under Hantera DNA DNA-prover ?

Den är gråmarkerad hos mig.

11
Allmänt om Genney / SV: Genney version 3
« skrivet: 2020-11-16, 10:24:15 AM »
Är det någon begränsning på hur länge man kan få det rabatterade priset för uppgradering från version 2 ?

När jag läser i forumet så fick jag uppfattningen att man kan köra antingen v2 eller v3. ( tex under en övergångsperiod )

Men på https://www.genny.se/content.php?rid=143 står det "Licensnyckeln för version 2 blir efter uppgradering ogiltig."


12
Tekniska problem och förslag / SV: Genney låser sig
« skrivet: 2019-04-28, 18:25:49 PM »
Jag är nybörjare med genny, men idag började jag försöka förstå platstolken och försöka få in platser som inte finns i platsregistret (typ byar och gårdar i en församling) och jag fick en massa hängningar.
Slutade med att jag bara använde den för att få en lista på vad jag behövde skapa i platsregistret och använde den för att se vilka personer som jag skulle uppdatera platser för.
Kör på Windows 7 Pro.

Sidor: [1]