Visa inlägg

Denna sektion låter dig visa alla inlägg som denna medlem har skrivit. Observera att du bara kan se inlägg i områden som du har tillgång till.


Meddelanden - masspier4lobster

Sidor: [1]
1
Tekniska problem och förslag / SV: Platstolken/platsregister
« skrivet: 2020-11-20, 17:47:56 PM »
Mail skickat.

2
Tekniska problem och förslag / Platstolken/platsregister
« skrivet: 2020-11-18, 15:51:55 PM »
Så fort jag ska göra någon ändring/lägga till någon plats låser sig Genney3, samma händer om jag använder platstolken. Allt fungerar i Genney ända till jag gör något som har med platser att göra. Ända sättet att stänga Genney är genom aktiviteshanteraren.

3
Allmänt om Genney / SV: Import från Disgen
« skrivet: 2020-09-01, 19:46:54 PM »
Jag har inte haft personlistan på. Det är en besvikelse att programmet inte hanterar min databas, kommer det framgent att var möjligt att hantera större databaser eller är det bara "normalstora" databaser som kan använda Genny?
Kanske att det borde informeras om Gennys begränsning när det gäller databasens storlek (antal individer i databasen).
Jag hade helt klart kunnat göra något roligare för de 550 kronor som Genny kostat mig. Hur mycket jag än gillar Genny så är det helt obrukbart för mig så länge jag inte kan importera min databas från Disgen.

4
Allmänt om Genney / SV: Import från Disgen
« skrivet: 2020-08-26, 21:20:47 PM »
Tack för svaret och tipset Bengt, tyvärr så hjälpte de nya inställningarna högst marginellt, programmet uppför sig fortfarande mycket segt. Funderar på om Genny kan hantera +120.000 individer? Känns tråkigt då jag gillar Genny.

5
Allmänt om Genney / Import från Disgen
« skrivet: 2020-08-26, 12:23:15 PM »
Jag har problem med Genny efter att jag gjorde en import från Disgen, importen inehöll cirka 120.000 individer. Problemet är att Genny går så otroligt segt, jag får vänta en lång stund efter att jag har gjort exempelvis en ändring eller lagt till en person. Jag tror inte att problemet beror på min dator (i7, 16gb ram och en 512gb ssd)
Tyvärr så är Genny helt enkelt obrukbart som det är nu, har någon här på forumet någon fundering på vad det kan vara som segar ner Genny.

Innan importen gjorde jag en dublett sökning samt att jag kontrollerade notiser i Disgen.

Tacksam för hjälp.

Sidor: [1]