Författare Ämne: Vigsel  (läst 127 gånger)

kallec@live.se

  • Newbie
  • *
  • Antal inlägg: 20
    • Visa profil
Vigsel
« skrivet: 2026-04-21, 11:36:18 AM »
En man har fått barn med kvinna 1. Dom var aldrig gifta men fick barn ihop och av misstag blev vigsel registrerade på personerna. Mannen gifte sig sedemera med kvinna 2. Hur ändrar man så att vigsel med kvinna 1 försvinner och men man naturligtvis behåller föräldrarskapet och vigsel istället registreras med kvinna 2.
KalleC

Administrator

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Antal inlägg: 2885
    • Visa profil
SV: Vigsel
« Svar #1 skrivet: 2026-04-21, 18:33:16 PM »
Radera vigselhändelsen med kvinna 1 och lägg till vigseln för kvinna 2. Själva familjerna berörs inte av vilka händelser de är kopplade till.

KentLJ

  • Full Member
  • ***
  • Antal inlägg: 226
    • Visa profil
SV: Vigsel
« Svar #2 skrivet: 2026-04-21, 18:48:36 PM »
Du fick redan ett svar. Så här brukar jag göraa.

Om du nu har lagt in båda kvinnorna som makar och lagt in två vigslar på mannen så skulle jag välja mannens familevy och ändra status till ogift eller det som passar för den relationen. Ta bort händelsen vigsel 1.

Barnet finns ju kvar om du bara tar bort händelsen vigsel 1.

Jag brukar lägga in en Egen händelse "Relatiotion med namn" med ett datum som passar in i relationen med kvinna 1 och sedan dela den med kvinna 1 och ändra så att mannens namn står i Händelsen. Då ser jag att personerna har haft en relation.

Rätt eller fel, det finns nog olika sätt att göra.