Författare Ämne: ...säkert markera tilltalsnamnen  (läst 6880 gånger)

MrGlad8

  • Jr. Member
  • **
  • Antal inlägg: 68
    • Visa profil
...säkert markera tilltalsnamnen
« skrivet: 2015-07-30, 21:24:48 PM »
Hejsan! Jag funderar vilket som är det bästa sättet att markera tilltalsnamn? Som lixom följer med Gedcom-fil säkert.
Att sätta en "*" bakom tilltalsnamnet gillar jag inte för då kan det bli problem att söka efter personen för om jag tex söker efter Anders Persson så hittas inte han för han heter Anders* Persson, om ni förstår vad jag menar.
Att skriva tilltalsnamnet med STORA bokstäver tänkte jag var ett säkert sätt, men när jag importerade gedcom-filen till Genny så verkar inte det ha följt med? Det enda som följde med var just dom namnen som jag missade hade "*" framför tilltalsnamnet dom blev understrukna såg jag. Det är ju snyggt! Men följer den understrykningen med gedom-filer?

MVH

Andree

Administrator

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Antal inlägg: 2881
    • Visa profil
SV: ...säkert markera tilltalsnamnen
« Svar #1 skrivet: 2015-07-31, 08:38:57 AM »
Asterisken för tilltalsnamn är inte gedcom standard men används av dom flera släktforskningsprogram och det är det sättet Genny använder.
I genny kan du söka på namnet fast du har asterisk.

MrGlad8

  • Jr. Member
  • **
  • Antal inlägg: 68
    • Visa profil
SV: ...säkert markera tilltalsnamnen
« Svar #2 skrivet: 2015-07-31, 21:13:44 PM »
Toppen, tack för svaret!