Jag har hittat en oäkta som till en kvinna jag har i mitt släktträd. Jag har en man och ett antal barn till henne i trädet men sonen jag har hittat fick hon innan hon gifte sig med mannen.
Jag försöker nu lägga till den nyfunna sonen med enbart kvinnan som mor men får det inte att fungera. Jag har sökt här i forumet och hittade då att man kunde klicka på en kvinna och lägga till en son. Men när jag gör det och sedan sparar så kommer hennes man med som far till hennes oäkta son.
Så min fråga är nu. Hur gör man för att lägga till en oäkta son som en kvinna har fått innan dess att hon gifter sig utan att hennes man registreras som far till sonen?
Nu misstänker jag i och för sig att den hon är gift med i mitt släktträd även är pappa till hennes oäkta son men det är inget jag har bekräftat ännu.
