Det som visas vid importen är inte nödvändigtvis fel utan kan vara problem och i det här fallet beror mängden på två stycken uppmärkningar i gedcom-filen som inte är standard - _AID och _PARISH. Uppmärkningar som börjar med understreck är såna som inte är standard och därför kan Genney inte förstå vad det är för information.
_AID i det här fallet är deras id på källan och det förekommer för källan och källhänvisningen och i ditt fall verkar det fungera det att ersätta alla _AID med NOTE vilket gör att du får med dig id och därmed en länk till källan i Genney. Det kan nog komma en anpassning i nyare versioner av Genney som gör det möjligt att läsa deras variant. Det kanske heller inte är hela världen att inte få med det.
_PARISH däremot är ett i mitt tycke dumt sätt att dela upp platsangivelsen i platsnamn, församling och land. Det du fyller i under plats i AD är det du får med dig till Genney (det är det som kommer med i gedcom standardupppmärkningen som PLAC). Det som står under _PARISH förstår bara AD. Vad jag tycker dom borde ha gjort är att dela upp platsinformationen i olika delar t.ex. _PLAC, _PARISH för egen hantering och sen exporterat hela platshierarkin under PLAC.
Det här blev lite tekniskt men det är svårt att förklara på något annat sätt. Sättet att exportera platserna är så tokigt att man kan hoppas på att det sker en ändring. Och som användare kan du gärna påtala problemet för dom.